PROTEZ SAÇ HAKKINDA UZMAN DOKTOR GÖRÜŞÜ
Dr. Serdar Çağlayan

 

Her şey gibi, saçların da doğal bir yaşam döngüsü vardır. Yaş ilerledikçe, saçların güçsüzleşmesi, seyrelmesi, dökülmesi normaldir. Yine de, bütün ileri yaşlılarda saç kaybı aynı yoğunlukla olmamaktadır. Bazı insanlar saçlarını daha erken yaşlarda kaybederken, bazıları yaşamlarının sonuna kadar saçlı kalabilmektedir. Burada genetik faktörler rol oynamaktadır. Erkeklerde saç kaybının kadınlara göre daha sık ve erken yaşlarda görülmesinde de yine başrolde genler ve hormonal sistem vardır.

Erken yaşlardaki saç kayıpları tedavi edilebilir dermatolojik hastalıklara bağlı olabilir. Bazı vakalarda saç dökülmesi doğrudan saçla ya da kafa derisiyle ilgili olmayan metabolik ya da psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Yoğun stres, değişik faktörlere bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması saçları erken yıpratabilir. Böyle hallerde uzman bir doktorun planlayacağı tıbbi tedavi ve önereceği yaşam biçimi değişiklikleriyle sorunun üstesinden gelmek mümkündür. Bazı Alopesi (halk dilinde saçkıran) türleri gibi klinik tablolarda, ırsi nedenlerle yaşanan saç dökülmelerinde tıp bilimi çaresiz kalmaktadır. Aynı şekilde kemoterapi hastaları da, tedavileri sırasında saçlarını kaybederek hastalıkları dışında başka bir moral kaybına uğrarlar.

Günümüzde, modern tıp moral faktörlerin insan sağlığı üzerindeki etkilerini kabul etmektedir. Morali ve neşesi yüksek, sosyal ilişkileri güçlü, kendisiyle barışık insanların daha seyrek hastalandıkları, hastalıkları daha çabuk atlattıkları bilinmektedir. Dolayısıyla, tıbbın çaresiz kaldığı saç kaybı vakalarında, insanların sadece görünümleri yüzünden kendilerini yaşlı hissetmesi, onları hastalıklara karşı dirençsiz kılabilmekte, yaşlanma sürecini hızlandırabilmektedir. Bu tür tabloları düzeltmek için biz hekimlerin güvenle önerebileceği seçeneklerden biri de saç protezleridir. Hastalarımdan aldığım geri dönüşlere göre, saç protezi ilk sıralarda düşünülmelidir.

Bunun ilk nedeni; doğru bir merkezde, kaliteli ve doğal ürünlerle, hijyenik kurallara dikkat edilerek uygulandığı takdirde, saç protezinden hastaların memnun kalması ve fayda görmesidir. Çünkü kaliteli saç protezleri hastaların tüm kozmetik ve estetik beklentilerini karşılarken, nefes alan ve su geçiren yapılarıyla yeni allerjik sorunlara yol açmamaktadır. Ayrıca, kaliteli saç protezleri hafiflikleri nedeniyle kendilerini kullanıcıya unutturmakta, tedirginlik yaşamalarına engel olmaktadır. Ruh sağlığını düzeltmek ve moral kazanmak için dikkat edilmesi gereken husus, saç protezinin olabildiğince doğal ve sorun yaratmayan malzemeden üretilmesi ve uygulayıcının protezi kişinin en doğal görüneceği biçim, renk ve kesimle uygulamasıdır.

Hastalarıma önerim, bu işlemleri yıllardır yapan ve deneyimi mükemmel olan merkezleri tercih etmeleridir.

Bir Uzmana Danışın
[]
1 Step 1
pick one!
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder